Reklam
Bugun...


Ağrı İçin Elele!
Ağrı eski Özel İdare Müdürü Mehmet Güneş son günlerde gündeme damgayı vuran Ağrının kalkınma planına katkısı olacak önerilerde bulundu.

Ağrı İçin Elele!

Ağrı eski İl Özel İdare Müdürü (Tarım Bakanlığı Müşaviri) Mehmet Güneş Ağrılı İş adamları ve STK lara çağrıda bulunarak Ağrı İl ve İlçelerinin gelişip verimli bir duruma getirilmesi için çeşitli önerilerde bulundu.

Güneş yaptığı açıklamada Ağrı ve İlçeleri hak ettiği yerde olmadığı doğrudur. Ancak Ağrı’nın çok Değerli İş Adamları, Yazarları ve STK ları vardır. İlgililer ve yetkililere bu konuları projelerle anlatmak ve aktarmak gerekir. Ağrı ve İlçelerine ne kadar yatırım yapılsa azdır. Gelişmeye ve yatırıma en uygun ilimiz olan Ağrı, Özellikle Turizm, Hayvancılık, Balıkçılık, Gıda üretimi, Tarım ve bu sektörlere dayanan sanayinin geliştirilmesi gerekir.

Güneş önerilerini sıralarken Ağrı’nın her kesimini çok iyi tanıdığını belirterek sırasıyla yapılabilecek projeleri gazetemize aktardı.

AB Destekli kırsal kalkınma yatırımları şu anda devam ediyor... Ağrı geneli için yapılacak her türlü yatırım ve hayvancılık yatırımlarında % 70 hibe destekli yatırım veriliyor.

1- Büyükbaş besi ve süt sığırcılığı,

2-Küçükbaş besi ve süt yetiştiriciliği,

3- Balıkçılık (Doğubayazıt balık gölü kullanılarak)

4- Et ve Yumurta Tavukçuluğu,

5- Termal Sıcak suyu kullanılarak kırsal otel kurmak ve turizmi geliştirmek.(Diyadin ve köyleri için)

6- Termal suyu seracılıkta kullanarak tarımsal ürünlerin yetiştirilmesini sağlamak. (Diyadin ve Doğubayazıt merkez ve tüm köyleri için)

7- Yöresel ürünlerin üretilmesini teşvik etmek.( Örnek olarak Doğubayazıt Abdogor köftesi üretimini artırmak ve imalat, paketleme ve ambalajlama tesisi kurularak tüm Türkiye ye pazarlamak)

8- Ağrı Dağı Yürüyüşünü ve turizme açılmasını teşvik etmek için projeler hazırlamak.

9-Doğubeyazıt iklim özelliklerinin uygun olması nedeniyle meyvecilik üretiminin yaygınlaştırılması sağlamak.(Çilek, Kaysı, Kiraz, Elma ve her türlü meyve bahçesi tesis etmek)

Yatırımlarda 6. Bölge olması nedeniyle teşvik ve muafiyetlerin olduğu Ağrı ya yeterli değerin verilmesini bekliyorum. Amacım kimseyi kırmak değil, sadece bir öneri sunmaktı.

Saygı ve selamlarımla.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI