Reklam
Bugun...


GAZETECİLERE YENİ CEMİYET
Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti (OGC) kuruldu

GAZETECİLERE YENİ CEMİYET

 

            Nihat Aydın 

Türkiye’nin Ortadoğu eksenli ilk gazetecilik cemiyeti Ağrı’da kuruldu. Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti (OGC) Türkçe, Kürtçe, Arapça, Farsça konuşulan geniş bir coğrafyada faaliyet gösterecek. OGC bu kapsamda ilk olarak bölgede çalışan gazetecilerle ortak bir platformda bir araya gelecek.

Medya Konseyi Başkanı Nihat Aydın tarafından kurulan OGC’nin amaçları arasında bölgenin basın çalışanlarını biraraya toplamak, aralarındaki dayanışmayı sağlamak ve gazetecilik geleneğini korumak oluşturuyor. Türkiye ve Ortadoğu ki bütün gazeteciler ve gazetecilik faaliyetlerinde bulunan kuruluşlarla diyalog ve koordineli olacak olan OGC, çalışmalarına başladı.

Gazetecilik potansiyeli harekete geçireceğiz

Cemiyet olarak ilk temaslarının bölgede ki gazeteciler ve basın kuruluşlarına olacağını beliten Aydın “Ulusal gazeteci meslek kuruluşlarının yanında Ortadoğu gazeteci meslek örgütleriyle de temas kurmak istedik. Çünkü bu misyonu yerine getiren herhangi bir kuruluş yok. Bu eksikliği OGC tamamlayacak. Ortadoğu önemli bir coğrafya ve bütün dünyanın gözü burada. Bölgenin tamamında dolaşımda olan haber ve bilginin önemi çok büyük. Burada görev yapan gazetecilerin birikimini, potansiyelini cemiyetimizin bünyesi altında toplayacağız. Mesleki olarak ortak projeler gerçekleştirmek, bölgenin sosyal ve kültürel boyutuna katkıda bulunmak, zengin bir gazetecilik birikimini ortaya çıkarmak amacını güdeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu’nun yanında Avrupa’da da temsilcilikler açılacak

Ortadoğu ülkelerinin yanında Avrupa’da da temsilciliklerin açılacağını söyleyen Aydın, “Türkiye ve Ortadoğu ne kadar önemliyse Avrupa’da bizim için o kadar önemli olacak. Avrupa’nın farklı şehirlerinde de bürolarımız olacak inşallah. Medya mensupları için bir çatı olma hedef ve gayretimiz var. OGC, bir medya ve basın okulu işlevi görecek. En büyük amaçlarımızdan birini de bu düşüncemiz oluşturuyor” şeklinde konuştu.

16 Temmuzda Genel Kongreye gidilecek

OGC, 16 Temmuz’da Ağrı’da Genel Kongreye giderek Genel Başkanını belirleyecek. Amaçlarının özgürlüklere kaynaklık eden basın özgürlüğünün Türkiye ve bölge ülkelerinde tam olarak gerçekleşmesi olduğunu ifade eden Aydın, “Haber alma hakkının hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesi, gazetecilerin mesleki hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi niyetiyle yola çıktık” dedi.

Merkezi Ankara’ya taşınacak

Mesleki uğraşlarda ortaya çıkan güçlükleri minimize ederek çözüm yolları üretecek olan OGC’nin merkezi, önümüzdeki günlerde Ankara’ya taşınacak. 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI