Reklam
Bugun...


Kıyma 50 TL’ye çıkabilir
Süt üreticisi sütün litresinin 70 kuruşa kadar gerilemesinden dertli. Uzmanlara göre süt fiyatları düşerse hayvancılık biter ve et fiyatları katlanır.

Kıyma 50 TL’ye çıkabilir

Zor günler geçiren çiftçiyi şimdi de düşen süt fiyatları tehdit ediyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, süt sektöründe yaşanan sıkıntıları ve bunun et fiyatlarına etkisini değerlendirdiği basın toplantısında, Türkiye'de hayvancılığın sıkıntılı bir dönem yaşadığını ifade etti. 1.15 TL olan çiğ sütün litre fiyatı önce 1 lira, şimdilerde ise 70 kuruşa kadar düştü. Bu durumu eleştiren Bayraktar, "Çiğ sütün litresi 70 kuruşa düşerse üretim sürdürülemez. Hayvancılık biter. Halk, kilosu 50 TL’ye bile kıyma zor bulur" dedi.

 

 

Yönetimden çekildi

 

Süt üreticisinin mağdur edildiğini belirten Bayraktar, "Sanayici üreticiden çiğ sütü 3-4 ay vadeli ve zorla yem satarak alıyor. Üretici 1 kg çiğ süt satarak 750 gram yem alabiliyor. Üretim sürdürülemez” dedi. TZOB Başkanı Bayraktar duruma tepki göstererek, “Çiğ sütün litrede 70 kuruşa düşürülmesini kabul etmemiz mümkün değil. Ulusal süt konseyinden TZOB olarak çekiliyoruz" şeklinde konuştu.

 

 

Market fiyatı artıyor

 

Hayvancılıkta üretim maliyetlerinin üreticileri zorladığını belirten Bayraktar, "20 aydır üretici fiyatlarını arttırmadılar. Hatta sürekli düşürdüler. Çiğ sütte fiyat 70 kuruşlara kadar gerilemişken, 20 aylık sürede market fiyatlarının yüzde 25,4’lere varan oranlarda zam görmesinin izahı mümkün değildir. Biz sanayiciyi destekliyoruz ama onlar fabrika üzerine fabrika yaparken, ben ahırlarımı boşaltıyorsam bunda bir haksızlık var" değerlendirmesinde bulundu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 2 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI