Reklam
Bugun...
Bir sahur vakti


Dilek Baykal
dilekbaykal34@hotmail.com
 
 

Ürperten Sabah ezanı çınlıyor şehrimin sokaklarında bir Ramazanı şerifin daha yarısını geçtik

Pür telaş bayrama hazırlanıyor insanlar, geleneksel bayram temizlikleri başladı bile demeyi çok isterdim.

Çocukluğumu özledim yine.

Bayrama 10 gün öncesinden tatlı bir telaşla başlanırdı günlerce süren temizliklerin ardından karınca kararınca herkesin kendi bütçesine göre hazırlanan tatlılar ikramlık çerezler akide şekerleri alınan küçük hediyelikler nasılda güzeldi.

Şimdilerde sadece bayram 9 gün mü 11 gün mü telaşına düşmüş halkım sonrasında yapılan tatil planları mümkünse arifeden bir gün önce yola revan olmalar tatilin son dakikasına kadar çılgınca eğlenmeler böyle keşmekeş bir hayatın içinde dönenip duruyorlar.

Bahaneleri ise hazır bütün yıl çalışıyoruz ne yapalım!

Sanki bu halk çalışma hayatıyla yeni tanışmış.

Öylesine kanıksanmış ki bu tür davranışlar halk arasında sudan sebepler her daim önünüze konulabilecek bahaneler hazır saygısızlık, kültüründen gelenek ve göreneklerinden kopmuş ne istediğini bilmeyen üniversite diplomalı boşta gezen gençlik üniversite okutmayı marifet sanan onlara maddiyattan başka hiçbir şey veremeyen evlatlarına saygı sevgi hürmeti öğretmeyi unutan ebeveynler!

Kültüründen kopmuş Avrupa ve Asya arasında sıkışmış kalmış Avrupai bir yaşam özentisi içinde boğulmuş çamurun içinde debelenen bir toplum, (bir zamanlar Almanya’da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımıza söylenirdi bu sözler) gelin görün ki şuan ülkemizde yaşadığımız  acılardan hiç ders almayan ölümün kol gezdiği tesadüfen yaşadığımız her gün sebepsiz 10 larca insanın öldüğü bunu kendilerine hiç dert sıkıntı etmeyen yaşanan ölümlerden kendilerine hiç pay çıkarmayan sanki başka gezegende yaşayan bir toplum var vatanımda  eh hal böyle olunca da ortaya çıkan tablo da çok acımasız oluyor.

Dahada acımasız olan nokta ise bunu hiç kimsenin görmek istememesi!

Herkes her şeyi çok iyi biliyor ülkemde!

Ben bilmiyorum öğretir misin demek en büyük ayıp

Herkes her şeyi biliyor da kimse haddini bilmiyor.

İşte sorun burada

Haddini bilmek kendini bilmek erdemli olmak olabilmek değil mi  gereken?

Bayramların tadını unutan unutturan bir yaşam düzeni hâkim olmuş ülkeme yazık

Bir zamanlar çok kınadığınız hor gördüğünüz gurbetçilerin yurt dışında nasıl bayram kutladığını gidinde görün belki utanırsınız halinizden aslında yazacak daha çok konu var ama Bayram ya susayım diyorum.

Bir başka yazımda buluşmak umuduyla hepinize hayırlı, sağlıklı, bereketli Bir Ramazan bayramı kutlamanızı ve büyüklerinize birer dakikanızı ayırıp ziyaret etmenizi bunu çocuklarınıza öğretmenizi ne kadar çok isterdim demeyeceğim artık çünkü sizler nasılsa biliyorsunuz ya!

saygılarımlaBu yazı 1310 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ3 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI