Reklam
Bugun...
ÖĞRETMENLER


Dilek Baykal
dilekbaykal34@hotmail.com
 
 

Bizleri bugünlere taşıyan, duruşumu, kişiliğimi borçlu olduğum, hayatta olanların ellerinden öpüyor, ebedi hayata intikal etmiş cennet mekan öğretmenlerimi rahmetle anıyorum...
Öğretmenler, öğretenler, eğitenler iki süslü kelam dışında sıradan olup anlamsız kalanlar!
İnsan mimarları geleceğin teminatları sözde öğretmen özde aleladeler...
Dünyada ''Öğretmenler Günü '' 5 Ekim, bizde 24 Kasım? Neden?
80 Darbecilerinin Öğretmenlere lütfudur. Binlerce öğretmeni cezaevlerine gönderen, işkenceden geçiren, sürgün eden, sendikalarını kapatanlar 24 Kasım 1981 yılında emir komuta zinciri dahilinde GÜNÜNÜZ BUGÜN KUTLAYACAKSINIZ! Buyurmuşlardır!
Öğretmenler Atatürk'ten sonra sahipsiz kalmış paşa paşa paşaların emrine itaat etmişlerdir.
Ülkelerinin en çok okuyan yazan araştıran ve insan yetiştirenlerine reva görülen dayatmalar zinciri basiretsiz yöneticilerin de dar kafaları sayesinde marka değerine ulaşamamıştır. Eğitim kalitesinin her geçen zamanda dip yapmasıyla arzulanan insan kalitesi de yakalanamamıştır.
Geri kalmışlığımızın özdeki gerçeği budur. Yıllarca hor hakir görülen siyasetin oyuncağı haline gelen eğitim camiası ve eğitim sistemi erklerin arka bahçesi olmaktan öteye geçememiştir.
Öğretmenlerin dertlerini anlatmak nafiledir. Memleketimizde öğretmenlerin sayısı çok fazla şu kadar zam yapsak bu kadar eder diyen zihniyetlerin sefalete sürükledikleri eğitim neferleri hiç sayılmışlardır.
Devlet memuru olmaları itibarıyla bırakın haklarını aramalarını değişen iktidarların sivil darbelerine de maruz kalmışlar, önlerine harita konulmuş yer beğen denilen oradan oraya sürülenler! Ekmek mi idealler mi tartışması noktasında biçare yalnız kalmışlardır.
İşçilerin haklıyız söke söke alırız dediği günlerde geçim sıkıntısı yaşayan öğretmenler alt tarafı öğretmen muamelesi görmüşlerdir.
Yaşanmışlardan ;
Veli toplantısı SLİ de çalışan bir işçi kardeşimiz çocuğunun durumunu soruyor? Anlatıyoruz; şöyle yaparsa şöyle olur, böyle olması daha iyi diye heyecanla yardımcı olmanın gayreti içinde veeee
Velinin alt tarafı öğretmende mi olamaz sözleri! Tabii ki altında kalmadık onurumuzu kurtaralım derdinde iki çift söz ettik... Sonrası mı rezalet sendikacıymış veli!
Pazartesi sabahı İstiklal Marşı söylüyoruz, bir öğrenci; sağını solunu rahatsız ediyor, güldürüyor, çantalarını çekiyor vs . Tören sonrası iki Osmanlı, nerden bilelim babası iktidar partisinin üyesiymiş haydaaa uğraşta uğraş...
Müfettiş toplantısı telefon çaldı, açtım, sessizce toplantı halindeyiz yetkili arkadaş yok dedim. Vay efendim arabasına binmiş okula gelmiş koruma derneği başkanıymış kim benim yüzüme telefon kapatır, kaç paralık adam diye arar! Diyemedik sen kaç paralıksın!
Sen kimsin öğretmen haddini bileceksin haddini garip yalnız öğretmen!
Arkadan yazboz tahtasına çevrilen sistem, öğretmenlerin ellerinden alınan hakları şartsız kurullar, yerel siyasetçilerin çirkinlikleri hocaaa aman ha deyişleri!
Saygının var olmadığı toplumlarda değer yargısı; sıfatlar, makamlar, güç olursa başarı ve gelecek nesiller hayal olur. Biz bugün bu basiretsizliğin acılarını evlatlarımızda yaşıyoruz.
Ülkemde cumhuriyet rejiminin bugün hala kurumsallaşmamasının sebebi demokrasinin ülkemize hiç gelmemiş olmasındandır. Feodal izler devam etmekte olup kimin gücü kime yeterse anlayışı dahilinde ÖĞRETMENLER kimsesiz kalmışlardır.
Bu nedenlerle 24 Kasım Öğretmenler Günü ve Kutlamaları sıradan olup emirler dahilinde öğretmenlerin kendi kendilerine kutladıkları gün olmaktan öteye geçmez geçemez !!!
Hele ki '' İlk meclis Vekillerin maaşı ne kadar olacak paşam sorusuna? ''
'' Öğretmenlerin maaşını geçmesin diyen '' M Kemal ATATÜRK'Ü rahmetle anıyorum.
Maaşlar bırakın aynı olmasını seçilmişlerin ki on katına çıktı acaba vicdanlar rahat mı?
Birde şimdi bu kadar ezilmişlik, hor hakir görülmüşlük duygusuyla kendi gününü kendi kutlayan, kendi kendine mutlu olan, gülen, eğlenen öğretmenlerimin hali...
Tek dayanağımız hiç bir şeyin farkında olmayan öğrencilerimiz yaradanın bizlere emaneti ve tek mutluluk kaynağımız iyi ki varlar şükürler olsun.
'' Dalında meyveli ağaç görmek bize yetiyor ya sizlereeeee ''Bu yazı 1643 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ7 + 7 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI