Reklam
Bugun...
Temizliğin sadece yıkamakla olacağını sananlara lafım!


Dilek Baykal
dilekbaykal34@hotmail.com
 
 

Yazım ortaya

İsteyen payını düşeni alabilir

Son günlerde dikkatimi çeken  %90 apartman kapılarından ayın belirli günleri sızan köpüklü çamaşır sulu bulaşık deterjanlı sular.

Akabinde merdiven boşluklarındaki ağır rutubet kokusu…

Sözüm kadınlarımıza!

Oturduğunuz alanı yıkamakla balkonlardan merdiven boşluklarında bir şeyleri silkelemekle temizlik yaptığını zanneden kadınlarımıza sesleniyorum kendi alanınızı temizleyip bir başka ortak kullanım alanını kirleten sözde titiz kadınlarımıza kelamım.  

Bir Ülkenin geleceğini doğuran, büyüten, eğiten analarımıza sözüm artık bahçeli ev devri çoktan bitti, bir apartmanda oturabilmek insanımız için alışması gereken belki de en zor yaşam tarzı.

Bahçeli evlerden çıkıp sefer tası gibi üstüste oturulan bir devir devrimiz.

Ve bir kez daha anladım ki herşey eğitimden geçiyor .

Çocukluğumuzda ilkokullarda verilen birkaç ders vardı

Hayat bilgisi, temizlik dersi gibi tırnaklarımız kontrol edilirdi her pazartesi sınıf öğretmeni tarafından  sağlıklı yaşamak için kulaklarımızın içine bakardı öğretmen her pazartesi önlüklerimizin beyaz yakaları kontrol edilirdi kirlimi diye. Velhasıl kelam temizlik öğretilirdi gösterildi eskiden.

Temizlikten  söz açmışken asfalt değildi yollarımız yerine  Arnavut kaldırımı vardı yeni nesil bilmez onda yürümenin keyfini, görünüşünde verdiği ruh ferahlığını tatmamıştır gençlik şimdi geniş caddeler hatta çıkmaz sokaklar bile asfalt.

 Sözüm ona asfalt!  

Aynı yüreklerimiz gibi paramparça, merhametsiz, karamsar, vicdan yoksunu.

Her yer delik deşik yayanın yürüyemeyeceği asfalt yollar sardı dünyamızı, düşüncelerimizi davranışlarımızı umutlarınızı gömdüğümüz sözüm ona asfalt yollar o devirle birlikte çok şeyi gömdük hayatımızda mesela!

Kadınlığın evde oturup üç beş çocuk doğurmaktan ibaret olmadığı bir devir yaşıyoruz  bir çorba yanında kuru fasulye  pilav ortamını çoktan geride bırakmış bulunmaktayız,

Hayat müşterek sözü  çoğu ailelerde hala itibar görmese de kabul edilmesi gereken bir gerçek.

Devletimiz mahallelerde açmış oldukları sağlık ocakları sayesinde kadınımıza her türlü sağlık imkanını tanımakta yardım etmekte ve ne büyük bir hayret ki hala buralara başvurmanın ayıp ve yanlış olduğunu düşünen  bu düşüncesini uygulayan binlerce insanımız var.

Saygıdeğer büyüklerim Belediyeler, sağlık  gönüllüleri görev sizi bekliyor!

Denetlemek sizi bekliyor.

 Bir sürü işsiz akademisyen, eğitilmiş  sağlık uzmanları, müfettişler denetçiler üniversiteliler işsizlik kuyruğunda beklemesinler yeni birimler kurulsun bu halk eğitilsin gerektiğinde cezalar kesilsin ama çok acil bunlara bir çözüm bulunsun.

Yoksa kentsel dönüşümle eski binaları yıkıp yerine gökdelenler yapılmakla  buralarda nasıl yaşanması bilmeyen eğitilmeyen bir toplulukla ancak 30 yıl ayakta kalır o bina çünkü şaldır şuldur  ace’yle bulaşık deterjanıyla yıkanan duvarları suyu emen rutubet içinde kalan bir binanın ömrü 30 yıldır bu böyle biline…

Bazı nesnelerin  ‘’yıkanmaması silinmesi’’   gerektiği öğretmeli, bilinçlendirilmeli kadınlarımız, insanlarımız sokaklarımız köpüklü sulardan arınmalı arabalar kapı önünde yıkanmamalı, tükürülmemeli  sokaklara ,silkelenmemeli sokağa gelişigüzel örtüler herkes bir işin ucundan tutmalı her şeyi belediyenin temizlik görevlilerinden beklememeli sadece yaşadığımız haneleri değil çevremizi  paylaştığımız ortak alanlarında el birliği ile temiz tutmalı ki!  

Bu cennet  vatana sahip çıktığımıza milliyetçiliğimize vatanseverliğimize  inanalım sevgili dostlar…

 


Bu yazı 1445 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 7 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI