Reklam
Bugun...
Toplumumuzda Kadın!


Dilek Baykal
dilekbaykal34@hotmail.com
 
 

Kadın, doğası gereği zayıftır; Ama acıya en çok o dayanır.

Kadın, doğası gereği zayıftır ama acıya en çok o dayanır.

Analığı kadının vefası kadının cefası her şey ile dimdik ayaktadır.

 Analığı, kadınsı vefası, cefası ve her şeyiyle dimdik ayaktadır.

Kadınlardır adam eden adamı. 

Kadındır adam eden, adamı.

Veya dişi kuştur yuvayı yapan nereden bakarsanız bakın kadınlardır dünyayı döndüren!

 Dişi kuştur yuvayı yapan ve nereden bakarsanız bakın, kadın/kadınlardır dünyayı döndüren.

Kadına bir ver bin etsin de bir başka deyimdir toplumumuzda.

 “Kadına bir ver bin etsin” de, kadına hakkını teslim eden başka bir deyimdir toplumumuzda.

Üretkendir kadın, doğuran, besleyendir, büyütendir kimyasında vardır üşenmez, erinmez of demez nedeni, niçin yoktur.

Üretkendir kadın; doğuran, besleyen, büyütendir. Üşenmemek, erinmemek, of dememek, nedenleri-niçinleri yok saymak kimyasındandır.

Bilir görevlerini aksatmadan yerine getirirken art niyet yoktur düşüncesinde sorgulamaz, irdelemez beklentisizdir verdiği emekler gözyaşlarını içine akıtırken beddua gelmez aklına korkar gelecek zarardan gözünden sakınır kollarını kanat eder sevdiklerinin üzerine onlara dokunmak istendiğinde bir kaplanın yırtıcı tırnaklarıyla karşılaşırsınız gözlerindeki çakmak, çakmak bakışlardan korkarsınız o bakışlar ki! Sakın ha dercesine sakın deneme aklından bile geçirme zarar vermeyi sevdiklerime dercesine deler geçer yüreğinizi.

Bildiği görevlerini yerine getirirken art niyet geçmez aklından ve sorgulamaz, irdelemez. Beklentisizdir verdiği emekler. Gözyaşlarını içine akıtırken beddua etmek gelmez aklına, korkar gelecek zarardan gözünden bile sakındıklarına. Kollarını kanat eder sevdiklerinin üzerine. Onlara zarar vermek için yaklaştığınızı hissettiğinde, bir kaplanın yırtıcı tırnaklarıyla, gözlerinde çakmaklaşan bakışlarla karşılar sizi korkarsınız. O bakışlar ki… “Sakın ha! Sakın deneme! Aklından bile geçirme sevdiklerime zarar vermeyi,”dercesine ve yüreğinizi delip geçercesine…

 Daha birkaç aylıkken kucağına eğlenmesi için tutuşturulan oyuncak bebekle başlar koruma duyguları onu kendince yedirir, temizler, uyutur sahiplenir kadının kimyasında vardır çünkü. 

Henüz birkaç aylık çocukken kucağına eğlenmesi, oynaması için konulan oyuncak bebekle başlar koruma duygusu. Bebeği kendince yedirir, içirir, giydirir, temizler, uyutur, sahiplenir anne gibi. Bu onun kimyasındandır.

Ne güzel, ne asil bir duygudur O! 

İnsanı mertebenin en uç noktasıdır analık duygusu, bir canlıyı aylarca bedeninde taşıyıp kanınla, canıyla besleyip bin bir acıya dayanıp dünyaya getirmek ve Onun ilk çığlığı ile yüreği katmer katmer olan en güzel yaşanası duygudur analık. 

İnsani mertebenin en tepe noktasıdır analık duygusu… Bir canlıyı aylarca bedeninde taşıyıp kanıyla, canıyla beslemek, bin bir acıya dayanarak onu dünyaya getirmek, onun ilk çığlığı ile yüreği katmerleşmek… Yaşanacak en güzel duygudur analık.

Kucağına aldığı ilk andan itibaren bütün ömrünce onu koruması gerektiğine inanmıştır. Kendinden vazgeçer ama yavrusundan asla tabiki istisnalar kaideyi bozmaz vardır, aralarında bencil, olanları ama kesinlikle çok büyük bir bölümü yukarıda anlattığım duygular ile sürdürür yaşamlarını.

Onu kucağına aldığı andan itibaren bütün ömrü boyunca çocuğunu koruması gerektiğine inanmıştır. Kendisinden vazgeçer ama yavrusundan asla! Tabii istisnalar vardır ama bu kaideyi bozmaz.

Erkek dışarıdaki görevi üstlenmiştir.

Çalışır, kazanır, alır getirir getirilenlerden harikalar yaratmak kadının görevidir. 

Bir patates den kaç çeşit  yemek, salata, börek yapabileceği tamamıyla kadının becerisine kalmıştır. Hiç zorlanmaz siz yeter ki Ona sevgiyle bakın, değer verin saygı duyun. O kadın ki,size mucizeler yaratacaktır aslında tek beklentisi sevgiyle bakılan göz, gülümsemelerin gamzelerde yankılanması biraz takdir eh yansıra birazda hürmet işte dünyanızı güzelleştirecek kadının tüm gıdası budur.

Bir patatesten çeşitli yemek, salata, börek yapmak kadının becerilerindendir. O, bunu yaparken hiç zorlanmaz. Siz yeter ki ona sevgiyle yaklaşın, değer verip saygı duyun. O zaman size mucizeler yaratacaktır. Beklentisi; sevgiyle bakan gözler, gamzelerde yankı yapan gülümsemeler, biraz takdir, eh birazcık da hürmet… İşte dünyanızı güzelleştirecek kadının tüm gıdası.

Haz alır pişirdiği yemekten birde içine sevgisini katar lezzetine doyum olmaz bencil değildir! 

Haz alır içine sevgisini katarak yemek pişirmekten. Böyle bir yemeğin tadına doyum olmaz.

Yoğurur hamurunu ellerim bozulur diye düşünmez yoğurdukça bereketlenir artar çoğalır birde kendi kendine söylenir Hızır As. elini soktu der kendi bereketine muhteşem kadın! 

Bencil değildir. Hamur yoğururken ellerim bozulur diye düşünmez. O yoğurdukça bereketlenir hamur, artar, çoğalır. Ve söylenir kendi içinden; “Hızır A.Selam elini soktu,” der kendi bereketine. Muhteşem kadın!

Daha çocukluktan ergenliğe geçmeden yozlaşmış düşünceler ile kimyasıyla oynandı eeksildi kadın, yıprandı dövüldü, sövüldü sokak ortalarında sürüklendi vuruldu kadın Ve en acısıda tüm bunlara genel anlamda namus koruması, temizlenmesi gibi buram buram aciziyet, cehalet kokan bir kılıf giydirildi! 

Kadın daha çocukluktan ergenliğe geçmeden, toplumun yozlaşmış düşünceleri yüzünden kimyasıyla oynandı kadının, eksiltildi, yıpratıldı, dövülüp sövüldü, sokak ortalarında sürüklenerek vuruldu. En acısı da namusu korumak, temizlemek diyerek buram buram acizlik ve cehalet kokan garip bir kılıf giydirildi.

Namusumuzu koruduk, temizledik dendi eh bre gafil senin aylarca bezini altını değiştiren kadına Sen kim oluyorsun da namustan söz ediyorsun O bir anadır . 

“Namusumuzu koruduk, temizledik,” diyen gafiller; siz kim oluyorsunuz da sizin kirli bezlerinizi yüksünmeden temizleyen bir kadına namustan söz etme hakkını buluyorsunuz kendinizde. Unutmayın ki bir kadın ayni zamanda anadır ana.

Almayın Anaların yüreğinden analık duygularını sökmeyin bağırlarından sevgiyi şefkati döverek, örseleyerek, sahip çıkılmaz kadına. 

Almayın anaların yüreğinden analık duygularını! Sökmeyin bağırlarından sevgiyi, şefkati! Döverek, örseleyerek sahip çıkılmaz kadına.

Kadın başlı başına kendini zaten korur gereksinimi yoktur erkeğin onu korumasına kadın anadır bilir nerde nasıl davranacağını sen sadece KADININA saygı duy, sev o şekilde sahiplen Sen dikeni ver bak o sana gül bahçesi yetiştirecektir.

Kadın kendini korumasını bilir. Gereksinimi yoktur erkeğin korumasına. O, nerede ve nasıl davranacağını bilir. Sen sadece saygı duy KADIN’ına, sevgiyle sahiplen onu. Sen ona sevgiyle bir diken verirsen o sana bir gül bahçesi yeşertecektir.

Kadın, Diri Diri Toprağa Gömülürken; Onu Oradan Çıkarıp, Ayaklarının Altına Cenneti Seren dinimizi anlamak ümidiyle. 

Kız çocukları diri diri toprağa gömülürken onu oradan çıkartıp ayakları altına cenneti seren dinimizi anlamamız ümidiyle…

SaygılarımlaBu yazı 861 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 5 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI