Reklam
Bugun...
VİCDAN DENİLEN KALP MAHKEMESİ!


Dilek Baykal
dilekbaykal34@hotmail.com
 
 

Yaşamımızın bir saniyesi yok ki;

Vicdanımızla baş başa kalmadığımız alacağımız her olumlu veya olumsuz karar sonradan çıkagelen gelen pişmanlıklar, üzüntüler, acılar, ah keşkeler olmaması için mutlaka kapısına günde sayısız kez gidilen " Vicdan acaba gerçekten hep doğru yöne yönlendiriyor mu bizleri? 

Veya bizmi onu yönlendiriyoruz?

Son zamanlarda çok sıkça gündemime düşmeye başladı bu soru. Çoğu İnsan derki ben yatağıma yattığımda rahat uyuyabiliyorsam vicdanım rahattır, kimsenin hakkına el uzatmamışımdır, çalmamışımdır, dürüst olmuşumdur, incitmemişimdir, vs. vs. okadar çok eklenebilirki bunlara ama bunları gerçek manada uygulayabilmişimidir ?

Asıl düşünülmesi gereken noktada bu olmalıdır..

Bu özel yaşamımızda, iş hayatımızda, siyasette her yerde okadar çok sıkça dile getirilir oldu ki; Bunun gerçekten doğru yönde kullanıldığına, uygulandığına şüphe eder duruma geldim.

Nedense hep dikkatimi çeker!

Bir kelime birileri tarafından çok kullanıldığında onu güncel yaşamının dışında tuttuğunu, bilinçaltında yaşadığı ezikliği bu şekilde ifade ettiğini, hatta açığa vurduğu gelir aklıma hep.

Aslında lafı fazla uzatmak değil niyetim; Vicdan dendiğinde altı harf gelmemeli akla!

Sırf kendimize, en yakınlarımıza, geçerli bir durum olmamalı bu " Vicdan denilen kalp mahkemesi.
İğneden , ipliğe kuştan , kurda çiçekten , böceğe ve en çok da birbirimize bu tanıdık olsada , olmasa da herkese ama her şeye geçerli bir durum olmalı yaşamımızda..

Bunu ilke edinmeli hatta vazgeçilmez kıldığımızda ,ve bunu yaratılan her şeye eşit kullandığımızda; O zaman rahat bir uyku uyunur yatağımızda..Bu yazı 1360 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 8 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI