Reklam
Bugun...
Yeni cümleler kurmalı, hayata yeni anlamlar yüklemeli…


Dilek Baykal
dilekbaykal34@hotmail.com
 
 

 Başkası için sevebilmeli, ağlayabilmeli. Neden mi? Bir zamanlar insandık. Bir zamanlar dedim çünkü zamanın bir yerinde çantanın açıkgözünden düşen bir anahtarlık gibi yitirdik insanlığımızı. Güzel kavramlarımız kaybettik algılarsız kapalı vicdanlarımız vicdansız…

Para, güç yeni alfabemiz olmuş. Dayak atan cümlelerimiz, kutsal fanatizm savaşlarımız… Baş ağrılarımız bile şiddetli. Merhameti sevgiyi saygıyı hoşgörüyü kaybetmişiz.İnsanlığımızı gömüyoruz. Neyse ki başımız sağ demeyelim.
Gelin yeni ve tek dilimiz olsun; Hepimizin anlayabileceği tek dil… Sevgi, saygı, hoşgörü olsun adı! Rengi, tek olsun yüreğimİz, tek sevgi olsun, adı hoşgörü olsun! Yüreklerin huşu ile dolup taştığı bu mübarek “Ramazan ayında bari sevgiyle dolalım, dolduralım dünyamızı. Savaşlara, kavgalara, küslüklere, dargınlıklara, gereksiz incir çekirdeğini bile doldurmayan tartışmalara bir son verelim. Bir nebze de olsa gülümseyelim birbirimize. Gülümseyelim gamzelerimizde tomurcuklar açsın, sevgi buketleri derleyelim gülümse çiçeğinden saygı ile verelim birbirimize.
Gözlerimiz sevgiyle, merhametle, muhabbetle kucaklasın kin, nefret ile doldurulan dünyamızı; Üzücü, incitici konuşmalardan sakınalım, onur kırıcı, sert sözler insanı öfkelendirir; sabrını taşırır…. Ne kadar güzel ifade edilmiş bir atasözümüzde;” Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, acı dil insanı dininden çıkarır.” diye. Dermansız dertlere, çare olabilir merhamet, sevgi, şevkat ile İçten yürekten gelen bir bakış bir dokunuş. Tek bir tatlı söz oysa!
Sevginin kuru bir dala çiçek açtırdığını en derin yaraların bir tek tatlı sözle şifalandığını ağır hastalıkların bile sevgiyle, hoşgörü ile tedavi edilebileceğini hala nasılda görmezden geliriz? Sevgi, saygı dostluk ve hoşgörü; Güven duygusunu hissedebilmenin yegâne yoludur. Sevgiyi, hoşgörüyü yalan ve çıkardan uzaklaştırıp, hilesiz, riyasız yüreğimize, düşüncelerimize davranışlarımıza nakış nakış işlediğimizde, mutluluğu dostluğu en iyi şekilde yaşayıp, yaşamacımıza inandığımızda yüreğimizdeki huzurun artacağına, çevremize, sevdiklerimize daha faydalı olacağımıza Yürekten inanıyorum. Gönül alfabemiz Yusuf’un güzelliğini,Davud’un sesi,Süleyman’nın nefesi gibi olmalı. Mübarek Ramazan ayının bu güzelliklere vesile olmasını niyaz ediyor, tüm yüreği güzel İnsanları sevgiyle selamlıyorum…Bu yazı 1006 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI