Reklam
Bugun...
ADAYIMIZ SELAHATTİN DEMİRTAŞ


KEMAL SÜPHANDAĞ
 
 

 Kürtler, inkardan mustarip tüm etnisiiter ve tüm inanç grupları, sosyalistler, demokratlar, emekçiler , aydınlar yani toplumun eksiksiz bir demokrasiye, insan haklarına, evrensel hukuk normlarına kavuşmasından yana tüm katmanları işte cumhurbaşkanı adayınız Selahattin Demirtaş. Toplumsal ve sosyal barışını tesis etmiş bir ülke, çağdaş dünyayla entegre ve eksiksiz bir demokrasi için adayınız Selahattin Demirtaş. 

Çünkü O, genç, demokrat, yurtsever kimliğinin yanı sıra bu ülkedeki sorunların içinde büyümüş, sorunlarla boğuşmuş, büyük trajedilere tanıklık etmiş,, bazen sanığı olmuş- avukatlığını yapmış, hukuksuzluklara, insan hakları ihlallerine, faili meçhullere tanıklık etmiş bu kavgada mazlumdan yana mağdurdan yana bir tutumla mücadele etmiş bir insan hakları savunucusu ve hukuk adamı . sürgün, red ve inkar politikalarıyla yok edilmeye çalışılan Kürt halkının yiğit bir neferi olarak halkının özgürlük mücadelesinin içinde, çoğu zaman da başında yer almış bir lider. Yani sorunlara vakıf, çözümü bilen güvenilir, cesur, demokrat, aydın ve yurtsever.

Karşında Türkiye de 11 yıldır iktidarda olan Erdoğan ve muhalefettin adayı Ekmellettin var. Erdoğan’ı herkes tanıyor. Peki ya uzun bir süre ve kılı kırk yaran bir süreçten sonra aday gösterilen Ekmellettin Erdoğan a karşı düşünülen evsafta, vasıfta bir aday mı?
CHP, MHP; BBP, BTP ve DSP nin adayı. Yani tüm statükocuların adayı. Tüm değişime, demokratikleşmeye karşı olan despotik ve tekçi devlet anlayışından yana olanların adayı. Ortak paydaları statükoyu korumak Türkiye’yi 1920 lerin anlayışına çekmek isteyenlerin adayı. Kılıçtaroğlu birlik ve beraberlikten statükocu anlayışların birlikteliğini anlıyor. İlerici ve çağdaşlıktan 1920 lerin anlayışı olan faşizan tekçi anlayışı anlıyor Adaylarının tek özelliği gericiliğinin yanı sıra,, sağlam bir statükocu olması. Bu 5 linin ortak paydası Kürtlere ve farklılıklara karşıtlık, evrensel ve çağdaş değerlere karşıtlıktır. Yani 1920 lerin otoriter baskıcı anlayışını sahiplenmektir. Kendine devrimci demokrat diyen herkesin gerçekten CHP gemisini terk etme zamanıdır.

Hala CHP nin bu misyonunu görmezden gelenler var ne yazık ki, Her seferinde iktidara sen değilmisin Oslo da teröristle görüşen diyen, Haburu ihanet gören, Sayın Öcalan’la görüşüyor diye Hükümeti sıkıştıran CHP değil mi ? Kürt halkının katilleri ve darbe tertipçilerine arka çıkan CHP değil mi? Anayasa’nın faşizan değiştirilemez ilk üç maddesinin değiştirilmemesinde ısrar edip demokratik bir Anayasa ‘nın oluşumunu engelleyen CHP değil mi? Hem bunları yapıp hem arada bir Roboskiden dem vuruyor diye bu niteliğini görmezden gelmek ne kadar doğrudur. 

Tüm bu olumsuzluklarını bu tür samimiyetsiz davranışlarıyla örtmeye çalışan yani hem nalına hem mıhına vuran CHP ye hala umut bağlamak kendini kandırmaktan başka bir anlam taşır mı? 
Ekmelettin işe statükocuların tarzıyla başladı, Anıtkabir ziyareti, CHP tabanını tatmin için İnönü’nün kabrine de çelenk bıraktı. Dün Yozgat’ta bu gün Bektaşiler için önemli olan Hacıbektaş’ta, birileri için bu ziyaretler birlik beraberliği sembolize edebilir ama bizler için asla. Kalksın Orta doğu, Kürt sorunu, Avrupa birliği, demokrasi konusunda düşünce açıklasın. Bu ve benzeri konulardaki görüş ve düşünceleri ile yapacakları önemli benim için. Gerici, tekçi, Türkçü, statükocu bir aday mı ? yoksa evrensel hukuk normlarına ve değerlerine bağlı, Kürt halkı ile diğer etnik ve inanç gruplarının haklarının verilmesini hatta Kürtlerin kadar tayin hakkını kabul eden bir cumhurbaşkanı mı olacak bir aydın olarak beni ilgilendiren yönü bu. Demokratik çağdaş değerlere bağlı, halkların eşitliği ve kardeşliğini esas alan bir devlet dizaynını düşünüyorsa buyursun açıklasın. 

İşte ikisinde de olmayan perspektif ve düşünce Sayın Selahattin Demirtaş’ta var. O çağdaş, demokrat, Tüm etnik ve inanç sorunları ile sosyal ve siyasal sorunlarını çözmüş Halkların eşitliği ve kardeşliğini esas alan emekten ve eşitlikten yana bir Türkiye yaratma çabasında olacak. O böyle bir duruşun sahibi. Bu bir tespit değil onun yaşam pratiği bunun canlı kanıtı. 

Tüm emekçiler, işçiler –köylüler, sosyalistler , demokratlar, ilericiler Türkiye’nin Müreffeh ve çağdaş bir ülke olmasını isteyenler, barıştan ve özgür bir ülke ve dünyadan yana olanlar Selahattin Demirtaş’ ta birleşelim. Kardeşsek sosyal şoven yaklaşımları bir tarafa bırakalım liyakati ve taleplerimize cevap olmayı önceliyelim. Çağdaş bir türkiye, çağdaş bir Ortadoğu ve yaşanır bir dünya için Doğru tercih SELAHATTİN DEMİRTAŞ


Bu yazı 1044 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI