Reklam
Bugun...
BİZ KAZANACAĞIZ


KEMAL SÜPHANDAĞ
 
 

Kürtler Türklerle 1000 yıllık birlikte yaşam tarihi boyunca hep İslam kardeşliğini gözeterek kardeşlik hukukuna ziyadesiyle bağlı kaldılar. Hakka hukuka riayet edildiği sürece hep bu İslam kardeşliği hukukuna bağlı kaldılar. Bu değerler için devlet kurma imkânlarını bile feda ettiler. Üstelik bu fedakârlığı yapanlar daha sonra bu kardeşlik hukukuna riayet edilmediği için direndiler ve bu direnenlerin çoğu öldürüldü, sürüldü. 1924 ten sonra ülkeleri dörde bölündü ve red, inkar ve imha politikalarına maruz kaldılar. Ama tüm bu yönelmelere de boyun eğmediler, direndiler. Çünkü bu direnme kültürü hem geleneklerinde vardı, hem de inançlarının gereğiydi. Türkiye'de 1924 ten 1980 lere kadar bu redçi, inkarcı imhacı anlayışa karşı mağduriyet edebiyatı ve İslam istismarıyla siyaset yapan milli görüş anlayışı Kürtlerde kabul gördü. Çünkü islamiyette red ve inkar yoktu. Hatta red ve inkar Allah’a şirk koşma anlamına gelmekteydi. İslamiyeti herkesten çok daha iyi bilen Kürt halkı bu anlayışa büyük destek verdi. Son 30 yıllık süreçteki kirli savaşta yaşananların müsebbibi olarak gördüğü tüm sistem partilerini tabela partisine indirgedi. Bölgede sadece AK parti inkarcı anlayışa dayanmıyor, İslamı esas alıyor diye yalnızca AK partiye oy verdi. Ak parti yıllarca bu İslam kardeşliği maskesiyle islamı suiistimal edip Kürtlerden oy aldı. Ama AK Partinin bu maskesi Kobani'de düştü. Ve Kürtler o partiyi de diğer anti-kürt Kemalist partiler gibi tabela partisine indirgedi.

Elinde Kuran-ı Kerim ile AK Parti için meydana çıkıp Kürt siyasal hareketine karşı kampanya yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan Kürdistan’da avucunu yaladı. Çünkü Kürtler islamiyeti ondan daha iyi biliyorlardı. Kardeşleri DAİŞ canilerinin istilası, imhası ve tacavüzüne maruz kalmak üzereyken o bu duruma çanak tutuyor, “kobani düştü düşecek” diyordu. Oysa Kobani’dekiler Suruç’un kardeşleriydi. 1000 km lik sınır boyunca sınırın her iki yakasında yaşayanlar 90 yıl önce iradeleri dışında birbirlerinden koparılan bir bedenin iki parçasıydı. O süreçten hemen sonra yapılan seçimde Erdoğan’a kırmızı kart göstermeleri Kürtlerin İslami anlayışlarının da bir gereğiydi. Çünkü; Kürtler “Xiret bı imané wa gîrédayiye” diyorlar. Yani xiretle iman birbirine bağlıdır. Xiretsiz olanın imanı da olmaz. Yani, Kobani'de kardeşlerinin katledilmesine çanak tutan bir anlayışa oy vermek imansızlıkla eş anlamlıydı. Ve gereğini yaptılar. AK Parti Kürdistan’da tabela partisine indi.

Kürtler'in inancına göre; vatanı, namusu ve onuru için savaşmayan imansızdır. Ayrıca haksızlığa karşı ses çıkarmamak yani zalimden yana olmak da o zulmün ortağı olmakla eş anlamlıdır. Şehitlik ancak toprağı, namusu ve dini için ölenlerin hak ettiği bir ünvandır. Kürtlerin Kobani de Şengal’de tüm Kürdistan da rojava, rojhılat, başur ve bakur da yaptıkları tam da budur. Bunu yapmazlarsa dinlerinin gereğini yerine getirmemiş olurlar. İşte Kürtlerle Erdoğan’nın dinen ayrıştıkları nokta bu. Erdoğan’ın en büyük hatası Kürtlerin en iyi bildiği konuda Kürtlere islamiyeti tersinden anlatması oldu. İyi de oldu. Maskesi düştü. Ve Kürtler da anladılar ki, kimse kimseye bir şey vermez. Başkalarından özgürlük beklemek kölelerin işidir. Ayrıca Kobani'de tüm insanlığa ve insanın yarattığı tüm değerlere düşman bir tecavüzcüler güruhuyla savaşıyor Kürtler. Daha önce kahramanca bir direnişle Kobaniden defettileri bu tecavüzcü alçaklar bu gün sabaha karşı saat 4 sularında kobaniye sızarak uykuda onlarca çoğu çocuk sivil Kürdü katlettiler. Bu alçaklara karşı savaş insan olmanın, Müslüman olmanında bir gereği değilmidir? Bu anlamda Ķürtlerin İşid ile savaşları tüm insanlık içindir. Kutsal ve ulvi bir savaş yürütüyorlar. Bu anlamda insanlığın umudu da kürtlerdir. Ortadoğuyu da bu karanlıktan kurtaracak temel dinamik de. Bu nedenle hiç şüphesiz zalimlere karşı verdiğimiz bu kutsal savaşı biz kazanacağız. Bu savaştan Kürtler yalnızca özgürlüklerini değil, Ortadoğuyu da bu karanlık ve geri güçlerden kurtarıp, demokratik ve çağdaş bir Ortadoğu yaratma şerefine de nail olacaklar.Bu yazı 1280 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 7 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI