Reklam
Bugun...
İNSANA İNSANLIĞA KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN KATLİAMI ŞİDDET VE NEFRETLE KINIYORUM


KEMAL SÜPHANDAĞ
 
 

Fransa’da ki insanlık dışı katliamı şiddetle ve nefretle kınıyorum.

Dünya ve özellikle de İslam coğrafyası tarihte hiç olmadığı kadar büyük bir tehdit altındadır. Fransa gibi bir Avrupa ülkesinde bile yüzlerce insanın ölümü ve bir o kadarının da yaralanmasına yol açan bir eylemin gerçekleştiriliyor olabilmesi bu tehdidin ne denli büyük olduğunun da en büyük kanıtı.

Öldürülenlerin hepsi masum, şiddetin her çeşidi ve kime yönelik olursa olsun her türü kötüdür ama , bu saldırılarda saldırıya maruz kalanlar o an çeşitli nedenlerle oralarda bulunan kadın, erkek , çocuk -yaşlı her kim varsa tüm insanlardır. O insanların dini,siyasi düşüncesi, suçu , günahı iyisi kötüsü bir kriter değildir. Kim varsa ve mümkün olduğunca çok insanın ölümü esas alınmıştır.

Bunu yapanlar da bu vahşeti din adına, Allah adına ve Allah u Ekber haykırışlarıyla gerçekleştirmişlerdir. Türkiye hemen bu durumu bir kazanca çevirmek için zaman kaybetmeden harekete geçti bile. Erdoğan bütün dünyaya ben size demedim mi? Terörün her çeşidi kötüdür diye.

Teröre karşı mücadelede ortak hareket etmemiz gerekiyor diye! Yahu bunlar kobaniye doğru yürüdüğünde sen kobani de direnen güçlere silah ulaştırılmasın diye elinden gelen direnci göstermedin mi? Sen yol vermedin diye ABD’nin YPG'ye havadan atmak zorunda kaldığı savaş malzemelerine tepki göstermedin mi? Sen kobani düştü düşecek demedin mi? Herkes tutturmuş kobani, kobani diye orada siviller yok, teröristler var diyerek saldıran-savunan ayırımı, mazlum-zalim ayırımını yapmadan, olayı iki terör örgütü mücadelesine indirgeyip, uluslar arası yardım ve ilgiyi düşürmek için çabalayan sen değimliydin?

Bu konuda yalnız da değildin, tabi yandaşların da vardı. bunlardan biri de Perinçek'ti. O da; kobani‘nin düşmesi Türkiye’nin de Kürtlerinde yararınadır, Kobani düşecek Türkiye rahat bir nefes alacak demekteydi. Daha dün İŞİD yada DAİŞ Tel Abyat’ı kaybetti diye kendini yerden yere vuran yine sendin. Şu anda İŞİD’in celabrus tan atılmasına en büyük engel yine sensin. şu an Suriye ye geçişte kullanılan iki kapı var ikisi de İŞİD’in elinde yani YPG ye düşmanlığından dolayı YPG nin elindeki kapılaradan geçişleri engelliyor, İŞİD’in kontrolündeki kapıları kullandırıyorsun. Tehlike büyük, yol yakınken bu hatadan dönülmeli, hepimiz bu ülke de ve bu coğrafya da yaşıyoruz. Tehdit herkesi kapsıyor.

Türkiye’nin bu tehlikeyi görmesi gerekiyor. Türkiye bu örgütle iç içe yaşıyor. Fransa gibi örgütle arasında binlerce kilometre yol yok, bin km lik sınırın öteki tarafında İŞİD ve ona engel olabilen tek güç Kürtler var. Kürtlere düşmanlık sadece İŞİD’in elini güçlendiriyor. Üstelik bu ülke den binlerce katılım ve bir kararla harekete geçmeye ve dehşet saçmaya hazır yüzlerce militan var.

Herkes aklını başına almalı. Bu örgüt insana, insanlığa, farklılıklara, farklı inançlara, hatta kendisine biat etmeyen Müslümanlara düşman bir örgüt. Tüm bunları yok etmeyi, kafalarını kesmeyi, yakmayı, köle etmeyi, satmayı hak bilen bir örgüt. TEHLİKE BUDUR.

Bir an önce Kürtlerle çözüm için masaya dönülmeli, zaten önemli ölçüde yol alınmıştı, kalınan yerden devam edilmeli. İç savaş riski ortadan kalkmalı, rojava daki irade ile iyi ilişkiler kurulmalı ve gerçek düşmana endekslenilmeli. O düşmanın hedefinde tüm insanlık var. Ve tabi ki insanlığın mirası olan ne varsa o da hedefindedir.

Kapkara bir dünyaya engel olmanın yolu Kürtlerle barıştan geçer. yani düşmanca tutumdan, inkar ve imha anlayışından vazgeçmeden geçer. Eşitlik, kardeşlik, özgürlük temelinde bir dayanışma ile bu dehşet anlayışa karşı durulabilir. Türkiye’nin Kürtlerle barışı hem kendisi hem de bölgenin geleceği için elzemdir. Bunu başaramazsa çok kötü günler herkesi, hepimizi bekliyor olacak.



Bu yazı 854 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



5 + 9 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI