Reklam
Bugun...
KÜRTLERE KARŞI, İŞİD’DEN YANA OLDUĞUNU BİZ ZATEN BİLİYORDUK. SEN İNKAR EDİYORDUN


KEMAL SÜPHANDAĞ
 
 

İzlemişsinizdir Kürtlerle, PKK ile yada PYD ile hata çözüm süreciyle ilgili cumhurbaşkanın bir biriyle çelişen hatta birbirine tezat açıklamaları var.

PYD yi kendisi için Esed yönetimine muhalif grupların emrinde ve kendi emelleri için rejimle çatıştırmayı düşündü. Bu konuda görüşmeleri oldu. PYD liderliğini kendi emperyalist niyetlerine göre kullanamadığı için onu da terörist ilan etti.

Oysa o örgütün lideri Türkiye’ye geliyor, yetkililerle görüşüyordu.

Çok geçmeden anlaşamamalarının nedeni belli oldu.

Türkiye Salih Müslüm’i kendi halkı için, kendi düşüncelerine ve amaçlarına uygun olarak yani kendi özgürlüğü, kendi halkının çıkarını yada Suriye halklarının çıkarını esas alan bir mücadele değil, Türkiye'nin hesap ve amaçları için mücadele etmeye zorluyordu. Ama Salih Müslim Ankara-Şam savaşının bir piyonu olmadı ve kurdukları kantonlarla ve her kantonda oluşturulan silahlı güçlerle tüm dünyayı hayran bırakan kahramanca bir mücadele ile ülkesini savundu.

Türkiye o tarihlerde ABD’nin PYD güçlerine yani YPG ve YPJ ye yardım etmemesi için elinden geleni yaptı. Urfa’da açıkça Kobani düştü düşecek dedi.

Orada halk yok terörist iki gurup çatışıyor Türkiye'nin bu terörist gruplardan birini desteklemesi söz konusu olamaz açıklamaları yaptı. Bu konuda Perinçek alçağı da dahil pek çok Kürt karşıtı kişi yada siyasi kurum, yaptıkları açıklamalarla Kobani’nin düşmesinin Kürtler için de, Türkiye içinde iyi olacağını söylediler.

Cumhurbaşkanı, koban'ini adını bile Aynel arap olarak ifade ediyordu. Yani faşist bass yönetiminin Araplaştırma dayatmalarında verdiği ismi kullanıyordu. Kobani değil Aynel arap diyordu. Üstüne vazifeymiş gibi kobani isminin kullanılmasından bile rahatsızdı. Bu tutum 6-7 ekim kalkışmalarıyla karşılık buldu. O olayların müsebbibi açıklanan tutumuyla Erdoğan’dır.

Bunu Kürtler iyi biliyor. Aylarca gördünüz Demirtaş nasıl ortamı terörize etti diye meydan meydan dolaştı ama Kürt halkından seçimde sıfır çekerek cevabını aldı.

Sonra ağız değiştirdi. Biz Kobani’nin düşmemesi için elimizden geleni yaptık dedi. Bu günde yaptığı açıklamada. İŞİD bizim için ikinci derecede önemlidir diyor.

Bizim asıl düşmanımız PKK ve PYD dir diyor. Sözlerinin devamında da bizim güvenli bölge oluşturma düşüncemizin bir Kürt yönetiminin oluşumuna engel olma amacı güttüğü gibi sözler kesinlikle yalandır diyor.

Aynı açıklamalar içinde birbiriyle çelişen ifadeler. PYD ye düşmanlığın bu söylediğin gerekçeden kaynaklıdır. İŞİD’i tehdit olarak görmediğini de biz zaten biliyoruz, sende söyledin.

İŞİD’e karşı mücadele eden temel güce düşman olmak, zaten İŞİD’den yana olmak demektir. O konuda milyon kez İŞİD’e karşı olduğunu açıklayan, ama tüm tutumuyla, yaptıklarıyla İŞİD’e destek veren sensin.

Bu gün yaptığın tüm açıklamalarında aslında Kürtlere karşıtlık var. İŞİD’le mücadele sadece göstermelik bir olaydan ibarettir. Bu günkü açıklaman ve 4 yıllık pratiğin aslında İŞİD’e yandaşlıktan başka bir anlama gelmiyor. Günde iki uçak kaldırarak, iki hedefe bomba atarak İŞİD’le mücadele olmaz. Biz senin hesabını biliyoruz da, Koalisyon güçleri seni ne derece tanıyor. Asıl önemli olan mesele o.

Bana göre eğer bir anlaşma ile Suriye’nin geleceğiyle ilgili karar mekanizmalarında da bir rol üstlenmiş sen, bu hem Kürtler, hem Suriye ve hem de dünya ve bölge halkları için bir felakettir.

YPG’siz karada İŞİD’e karşı kim savaş yürütecek, kaldı ki sen Nusayrilere, Kürtlere, Alevilere, Hıristiyanlara düşmansın. İktidarın tüm bu halklar ve inançlarca paylaşılmasını istemezsin.

Sünnilerin iktidarda olduğu bir Suriye’den yanasın. PYD ye düşmanlığının bir nedeni de odur. Demokratik federal bir Suriye istemiyorsun. Eğer böyle bir rol verilmişse sana hoş geldin kapkara tecavüzcü, barbar İŞİD İslam cumhuriyeti.Bu yazı 1769 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ9 + 4 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI