Reklam
Bugun...
NASIL KARDEŞLİK BU?


KEMAL SÜPHANDAĞ
 
 

Aşağıda ki yazıyı geçen yıl yani 2014 8 ekimde yazdım. 
Türkiye büyük bir hatayla DAİŞ'i değil, PYD yi düşman gördü. oysa PYD o toprakların sahibi, kendi vatanı, özgürlüğü için kendine saldıran güçle savaşan bir oluşum. Türkiye mağdurun değil, mütecavizin yanında yer aldı. Bu günde ne yazık ki, mütecaviz DAİŞ'in saldırılarına uğradı. dost olması gerekeni düşman, düşman olarak görmesi gerekeni de dost görmenin semeresini alıyor. Türkiye Kürtler bir hak hukuk sahibi olmasın diye PYD'ye karşı DAIŞ'i destekledi. Sonuç bir kaç gündür gördüklerimizle ortada. KÜRT karşıtlığının Türkiye'ye faturası çok ağır olacaktır. DAİŞ Türkiye'yi dün vurdu. Bu gün ise; sınırda bir astsubay şehit oldu. Tayip, Diktatörlük ihtirası uğruna ak partinin iktidardan düşmesinin intikamını almaya çalışıyor HDP den. Olan da bu ülkedeki halkların kardeşliğine, rafahına, barışına ve kardeşliğine oluyor ne yazık ki. işte bu gün gördüğümüz tablonun oluşumuna yol açan o bir yıl önceki günler.

Günlerdir Kobani de binlerce insanın katliama uğrayacağı endişesiyle yaşıyoruz. Kobani denen yer 90 yıl önce çizilen suni bir sınırla Suruç’tan ayrılan bir yer. Hep söylüyoruz bu sınırla 1000 km lik hat boyunca bir birinden ayırdıkları aynı halkın hatta aynı mahallenin çocukları. Şimdi sınır dedikleri tren hattının alt kısmındaki başka bir deyişle sınırın yani tren hattının üstündekilerin kardeşleri yani Kürt halkının diğer yarısı vahşi yamyam genç yaşlı demeden, yada suçlu suçsuz ayırımı yapmadan insanları üstünde “ La İllahe illallah” yazan bayrağın altında koyun gibi kesen karılarını kızlarını alıp köle pazarlarında satan bir caniler ordusuyla sarılmış durumda. Üstelik bu caniler ordusunun elinde Musul ve Suriye den elde ettikleri top tank havan gibi ağır silahları var. Kobani bu son saldırılarına 25 gündür direniyor. Aslında 2 iki yıldır bu yamyamlarla çatışıyor ama bu büyük silah üstünlüğüne sahip bir güçle de 25 gündür savaşıyor. 7 den 70’e tüm halk ellerinde klayşinkofları canla başla kentlerini savunuyor. 
Savunuyor ama canilerin yani Işıdın ağır silahlarına karşı koyabilecek silahları yok. Bu taraftaki kardeşleri olan bizler içimiz kan ağlayarak onların IŞID tarafından boğazlanma endişesiyle kabuslar içinde yaşıyoruz. Bunun kadar insani bir durum olabilir mi? Ya da bu endişeyi bu telaşı taşımayan insan olabilir mi? Gel gör ki bu endişeyle sözde sınıra koşan bizler kardeşlerimize bir bardak su veremiyoruz. Bu canilere karşı oluşturulan koalisyona katılmak için teskere çıkaran hükümet Kobani de kentleri, yani toprakları, hayatları ve namusları için savaşan insanların bu yaşam savaşlarında hattın üstündeki insanlarla yani kardeşleriyle onların irtibatını kesme çabası içinde. Kobani halkı kardeşlerimizdir diyor. Ama onları yok etmeye ahd etmiş canilere karşı kendilerini savunabilecek güç ve silah yardımını engelliyor. Biz her türlü insani yardımı yapıyoruz diyor. Oysa güvenlikleri konusunda en büyük engeli çıkaran kendisi. Onları işid’e karşı savunmasız bırakıyor boğazlanmalarına zemin hazırlıyor. Bu yapılanlar IŞİD’e destek değil mi?
Kürtleri insandan saymayan bir anlayışın ürünü bu. Süleyman şah türbesi ve oradaki karakolla ilgili kıllarına zarar gelirse her şey değişir diyor. Oysa orda saldırıya uğrama ihtimali olan yer bir türbe. Bu ülkede kardeşsek sen o türbeye gösterdiğin hassasiyeti neden Kobani de boğazlanma tehlikesi yaşayan on binler için göstermiyorsun. Tüm bu yaşananlar Kürtlerde nasıl bir infiale yol açmasın. “Kobani düştü düşecek” derken bu sözcüklerin Kürtlerin ruhunda vicdanında bir fırtına koparmaması mümkün mü? Evet sen Kobani düşsün istiyorsun ve o anı bekliyorsun ve Kürtlerde bunu biliyor. Sorarım sana bu gün IŞID ile PKK aynıdır sözünü söylemenin anlamı nedir. PKK ile kastettiğin IŞID’a karşı 25 gündür direnen ve kobani halkının iradesi YPG dir. Bu açıklama tarafları aynı görme anlamına gelmiyor mu? Peki dünyanının çeşitli yerlerinden gelmiş canilerden oluşan kafa kesen kadın ve çocuklara tecavuz eden onları köle pazarlarında satan IŞID’la toprağı özgürlüğü namusu için savunmada olan YPG yada kobani halkı nasıl ayanı olabilir. İstilacılarla ,kendini toprağını namusu koruyanlar nasıl bir olur. Şimdi Kürtler senin bu tavrına tepki göstermesinler mi? Dünden beri gelişen tüm eylemlerin ve ölümlerin sorumlusu sensin. Nasıl kardeşlik bu?Bu yazı 1204 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 9 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI