Reklam
Bugun...
ÖZGECAN CİNAYETİ


KEMAL SÜPHANDAĞ
 
 

Bu son yıllarda kadına şiddet konusunda kadın örgütlerinin çabasıyla bir hassasiyet oluştu. Her gün bu konudaki haber, tv programı, pek çok etkinlik ve protestolara rağmen yinede özgecan cinayeti gibi dehşet cinayetlerle karşılaşıyoruz. Bu olay da diğer olaylardaki gibi bilimsel olmayan duygusal ve sloganvari tepkilerle kınanıp geçiştiriliyor. Oysa sorun bilimsel bir tarzda derinlikli ve realist bir yaklaşımla ele alınıp incelenirse bu sorununda diğer sorunlar gibi kaynağının bilimsel olmayan, ırkçı-şöven, hakka hukuka riayet bir yana, haksızlığı meziyet bilen, erkeklik bilen bir toplumsal bilinçten kaynaklandığını görmek mümkün. 
En başta eğitim laik ve bilimsel değil. Felsefe ve mantık gibi insana nasıl düşünmesi gerektiğini öğreten dersler bile insanlar doğru düşünmesin diye müfredattan kaldırıldı. Toplumun büyük bir kısmı meselelere olgulardan hareketle bakmayı bilmiyor. Doğru bir muhakeme yürütmeyi bilmiyor. İnsan hak ve özgürlüklerinden haberi yok ki bunlara saygısı da olsun. Varsa yoksa böyle at koşturduk, böyle fethettik, böyle astık böyle kestik asla da yenilmemişler tabi. Gördünüz özgecan’ın katillerinin parmak işaretlerini, askerlerin arasında götürülürken bile o ırkçı-şöven ve ukala tavrı görmek mümkün. Bu alçakça cinayete karşı gösterilen bunca kitlesel tepki ve lanet bile o cahilane ve caniyane ruh halini etkilemiyor. E kendince haklıdır da tabi. Türktür yiğittir, erkektir ve bunların gereğini yapmıştır nihayetinde. 
Bu ülke idari yapılanmasından tutun, hak ve özgürlüklere, oradan eğitime kadar her anlamda büyük bir reforma ihtiyaç duymaktadır. Irkçılık ve gericilik övünç duyulacak hususlar değil tabi tersine utanç duyulacak ilkel düşünceler olduğu anlayışı pekiştirilmelidir. Eğitim bilimsel, insan hak ve özgürlüklerine uygun bir tarzda ırkçı şöven tekçi anlayıştan arındırılmalıdır. Geri şöven böbürlenmelerle dehşet saçan kadın öldüren, kürde saldıran, trafikte kural ihlali yapan insanları yaratan bu geri toplumsal bilinç ve eğitimdir. Kürtleri Türkleştirelim ülkeyi etnik ve dini farklılıklarından arındıralım herkes tek din, tek ırk, tek dil, tek millet olsun anlayışı ile 100 yıldır uygulanan politikalar ve verilen ırkçı eğitimle oluşturulan toplumsal bilinç bu hoyrat, kara cahil canilerin ürememesinin en temel nedenidir.
Oysa insanlara önce insan olmaları öğretilmelidir. Kadının da insan olduğu öğretilmelidir. Erkeklerin kadınları kendilerine hizmet eden bir araç gibi görmemeleri eğitimle kavratılacak içselleştirilecek bir olaydır. Yalnız Türkiye de değil tüm Ortadoğu da kadına yaklaşım budur. Kürt ulusal kurtuluş mücadelesi bu konuda bir devrim gerçekleştirmiş durumdadır. Kadın toplumun her alanında yani savaşta, siyasette, iş hayatında, her türlü temsiliyette erkekle aynı hatta daha ön plandadır. Uygar dünya, kobani deki, şengaldeki kahmaran kürt kızlarını hayranlıkla izlemekte bu kahramanlıklarını belgesellere konu etmekte ve Time gibi dünyanın en prestijli dergilerine kapak yapmaktadır. Türkiyenin Uygur çağdaş demokratik, yeşil, ayırımsız, özgür ve kadına saygılı bir toplum olması da bu devrimci anlayışın iktidara gelmesiyle mümkündür. Özgecan kızımızı katleden katilleri ve o insan türünün oluşumuna zemin sunan tüm geri yaklaşım ve eğilimleri lanetliyorumBu yazı 1540 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 8 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI