Reklam
Bugun...
TÜRK DIŞİŞLERİ TEMSİLCİLERİ (MONŞERLER) NEDEN KÜRTLERE DÜŞMAN


KEMAL SÜPHANDAĞ
 
 

DAİŞ’in uzun süre esir aldığı eski Musul büyük elçisi, yeni CHP Ardahan milletvekili Öztürk yılmaz bu gün Musul yakınlarında konuşlandırılan Türk askerleriyle ilgili konuştu.

Yılmaz; “Suriye ve Irak’ta sınırlarını genişletenler Kürtlerdir. Şengali,Sincarı, aldılar Musul'u da alırlarsa çok kötü olur " dedi. Suriye’de ki Kürtlerden de söz ederken PYD’ye özellikle vurgu yaptı.

Bu durumun Türkiye’nin aleyhine bir durum yaratacağından söz etti. Yani Kürtlerin özgürlükleri için ilerleme kaydetmeleri türkiye’nin aleyhinedir dedi.

Dışişleri bürokratları çok büyük bir itina ile seçilir ve eğitilirler. Resmi ideolojisinin temsilcileri oldukları gibi, devletin her konuda ki en mahrem bilgilerine de onlar sahiptirler. Büyük elçi olmak o kadar kolay değil, Soyları- sopları yedi cetlerine kadar araştırılır öyle işe alınırlar.

Kürtlerle ilgili dikkat edilirse en çarpıcı açıklamaları da hep onlar yapar. Mesela; geçmişte sonradan DYP milletvekili olan emekli büyük elçi Coşkun Kırca, halepçe katliamı ile ilgili yazdığı bir makalede bu soykırımı gerçekleştiren Irak Baas katillerine övgüler dizerek, Irak’ta rejim, kendisini tehdit eden bölücü Kürtleri başarılı bir operasyonla temizledi demekteydi. Kastettiği olayda yani Halepçe de 5000 kürt kimyasal silahlarla öldürülmüş, enfal operasyonlarında da 182 bin kürt öldürülmüştü.

Yine uzun yıllar parlemento da görev yapan, eski dışişleri bakanı İhsan Sabri Çağılayangil de anılarında Seyit Rıza’yı nasıl yasa ve hukuk dışı bir yöntemle idam ettiklerini ve Dersim de mağaralara gizlenmiş Kürtleri nasıl fare gibi zehirli gazlarla zehirlediklerini anılarında anlatır.

Yine eski büyükelçilerden Onur Öymen de CHP Genel Başkan Yardımcısı iken; Meclis'teki görüşmelerde hükümetin 'analar ağlamasın' diyerek başlattığı demokratik açılımı eleştirdi. "Şeyh Sait isyanında analar ağlamadı mı? Dersim isyanında analar ağlamadı mı?" diye soran Öymen, 1937'deki isyanın kanlı şekilde bastırılmasını mevcut terörle mücadeleye örnek olarak gösterdi. O zaman Atatürk niye böyle davrandı? Diye de sordu.

Yani Kürtlere yapılan katliamların meşru olduğunu, hele hele Atatürk yapmışsa bunun tartışılamayacağını düşünüyordu. Sonra da konuyla ilgili yaptığı açıklamalara da Celal Bayar Başbakan'dı. Fevzi Çakmak da Genelkurmay Başkanı. Onlar da mı faşistti? Diye de soruyordu.

Evet hepiniz onlarda dahil faşistsiniz tabi ki.

Türkiye tüm siyasetini Kürt karşıtlığı üzerine inşa etmiş. Bu durum sayısız direnişlere yol açmış, tabi her direnişte binlerce cana mal olmuş yalnızca bu son 35 yıllık süreçte yaşananlar büyük bir yıkıma yol açtığı gibi 50 bin insanın canına mal olmuş.

Aynı bakış açısı yani Bu siyaset bu gün de, Türkiye’yi Ortadoğu da büyük bir çıkmaza itmiştir.

Türkiye’nin Rus krizi dahil, Suriye’nin yaşadığı trajedi, DAİŞ’in mesafe kat etmesi, Çözüm sürecinin bitirilmesi, Türkiye’nin bu gün Kürt kentlerinde aylardır sürdürdüğü abluka ve çatışmalar. Savaşın yeniden başlaması tüm sorunların nedeni bu ırkçı Kürt düşmanı yaklaşımdır.Bu yazı 995 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ6 + 9 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI