Reklam
Bugun...
YAŞASIN KOBANİ DİRENİŞİ


KEMAL SÜPHANDAĞ
 
 

 Kürtlere yapılan en büyük kötülük iradeleri, istekleri dışında 1924 te ülkelerinin bölünmesi oldu. Avanoslardan Ardahan’a kadar uzanan 2000 km ye yakın Suriye, ırak, İran ve Ermenistan sınırları boyunca sınırın her iki yakasında da yaşayanlar Kürt. Ve bu sınırlar Kürtlerin istekleri iradeleri dışında oluşturuldu. Bir gecede Suriye ve ırak sınırları ile aileler, aşiretler bölündü. Bir kardeş o tarafta diğeri bu tarafta kaldı. Ve bu gün IŞİD saldırıları vahşetinden kaçan kobaniler için sınıra yığılan insanlar kobani de boğazlanmaktan kaçanların kardeşleridir. 90 sene önce hersene törenlerle kutlanan Lozan anlaşmasıyla çizilen sınırla Suruçlu, Nusaybinli, Akçadağlı, Silopi, Cizre, Şırnak, Şemdinli, Yüksekova ve Hakkarili yani 1200 kilometrelik sınır boyunca daha önce ikiye bölünmüş Kürt bu kez dörde bölündü. Kafası bu tarafta gövdesi o tarafta kaldı. Aralarına mayınlar döşediler.

Ama bir birine hasret yürekler sayısız kez o mayınlara basarak buluştu. Canından kol, bacak ve bedeninden oldu insanlar. Öldüler sakat kaldılar 90 yıldır bu trajedi yaşanıyor. Bir bütün olan ülkeleri kendileri dışındaki güçlerce bölünüp mayınlandığı için yaşandı o trajediler. Şimdi de vahşi, orta çağın karanlığından çıkmış zebanilerce ilhak edilmeye çalışılıyor ülkeleri. Buna direndikleri için diri diri kafaları kesiliyor. Mallarına çoluk çocuk kız ve kadınlarına el konuyor. 8-9 yaşındaki kızları cariye yapılıyor ya da köle pazarlarında satılıyor. Tüm bunları hak edecek bir durumları da olmadı. Şu anda köylerinde işlerinde güçlerindeyken kabul etmedikleri insanlık dışı bir anlayışın mensuplarınca çağdışı bir anlayışa ve köleliğe biat etmeye zorlanıyorlar.

Onları o ateşten kurtarmak, onlara bir tas su ya da bir somun ekmek ulaştırmak isteyen kuzey Kürdistanlı yani Urfalı kürdün de kardeşi kuzeni ya da teyze ve hala çocuğudur onlar. O mayınlar o tel örgüleri bu buluşmayı bu insani durumu engelledi engelliyor. Bundan daha büyük bir trajedi var mı? Kardeşine su ikram etmen izne bağlı. 90 yıldır bu yasak mayınlarla, tel örgüleriyle sürdü. Bu günde boğazlanmaktan kaçan kardeşine su somun vermek yada evine götürmek hayatını kurtarmak isteyen insanlar gazlarla coplarla engellendi. Kaldırmalıyız bu sınırları kardeşlerimizi o zebanilerden korumalıyız, kurtarmalıyız.

O sınır dedikleri tren hatı kimi kimden ayırıyor neyin sınırıdır o. Kürdü bölen bir hat nasıl sınır oluyor. Kürtlerin araplarla doğal sınırı avanoslardan basraya kadar fırat nehri dir. Gidin dehşet devletinizi fıratın batısındaki arap topraklarında kurun. Sınırımız tren hattı değil. Bizim için meşru olmayan bu sınırı tanımıyoruz. Onurlu özgür bir yaşam bizimde hakkımız. Tüm Kürtler tüm Kürt güçleri bu gün namus günüdür. Kobaniye yani namusuna sahip çık. Bu gün kobanili bir kadın Kürtlere insan bir defa ölür diye çağrıda bulunuyordu. Evet, insan bir defa ölür. İŞİD’in iktidar olduğu bir coğrafya da yaşam her gün ölmekle eş anlamlıdır. 
Kemal Süphandağ


Bu yazı 1499 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ4 + 1 =

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI